Citāda ēdiena baudīšanas filozofija
Pievienots: 20.08.2013. Skatījumi: 1 / 265
Photo by Kris Krüg
Šoreiz vēlamies pastāstīt par interesantu ēdināšanas projektu autori, dizaineri Marije Vogelzang, kura vairāk nekā 12 gadus nodarbojas ar ēdamu instalāciju veidošanu un performanču organizēšanu. Viņa ir arī konsultante pārtikas rūpniecībā un ēdināšanas sfērā, kā arī organizē lekcijas, lai iepazīstinātu ar savu ēdiena un ēšanas filozofiju. Ēdiens tiek izmantots kā mijiedarbības, izpētes, iesaistīšanās un baudas elements. Visu projektu centrā ir cilvēks.
Lūk, daži Marije Vogelzang realizētie projekti. Zemāk redzamajā projektā „Biti un baiti” tika izmantots palielā angārā izvietots garš galds U formā, kam vidū novietota nosacīta konveijera lenta ar krāsainām bumbiņām un apaļo formu ēdieniem (redīsi, šeri tomātiņi, olas, apaļas maizītes u.tml.). Pamatideja panākt savstarpēju cilvēku mijiedarbību pie garā galda, kuri padeva tālāk ēdienus un ar roku rakstītas zīmītes. Komunikācija, kas it kā pretēja augsto tehnoloģiju radītai iespējai sazināties elektroniski.
Photo www.marijevogelzang.nl
Axis galerijā Tokio 2008.gada septembrī bija izstādīti vairāki Marije Vogelzang projekti, no kuriem viens „Saliekto karošu siena”. Katrā saliektajā karotē bija izvietots kumoss ēdiena.
Photo www.marijevogelzang.nl
Triju dienu performance, kas tika realizēta Budapeštā. Performances laikā čigānu sievietes baroja apmeklētājus un stāstīja savus dzīves stāstus. Telpā bija paredzētas desmit ar audumu applēstas vietas, kur izvietojās viesis, kurš tika barots no čigānietes rokām, bet nevarēja redzēt pašu barotāju, jo bija baltu auduma sienu ierobežots.
Otra cilvēka barošana ir ļoti intīms rituāls. It īpaši grūti to uzreiz pieņemt, ja barotājs ir svešiniece. Turklāt viņu pašu tu neredzi, tikai viņas rokas. Gan mijiedarbība, gan ēdiena garša, gan stāstījums balstīts uz izjūtu radīšanu, jo vizuāli iepriekš neko nevari redzēt, novērtēt, analizēt pieņemt vai nepieņemt. Tā ir abpusēja visaptveroša uzticēšanās. Reakcijas bija dažādas, vieni apmeklētāji bija emocionāli aizkustināti, citi (~5% apmeklētāju) atzinās, ka šī situācija viņos izraisīja riebuma sajūtu.
Photo www.marijevogelzang.nl
Marije Vogelzang patīk eksperimentēt ar ēdiena krāsām, veidojot projektus, kur apkopti vienas krāsas ēdieni. Lūk, baltās krāsas ēdienu projekts. R kultūrā balto krāsu uztver pozitīvi, atšķirībā no A, kur tā ir nāves simbols. Šajā projektā tika piemeklēti un gatavoti ēdieni tikai sniegbaltā krāsā un servēti uz tikpat baltiem traukiem.
Photo www.marijevogelzang.nl
Vēl viens projekts kā mēģinājums savienot pagātni un tagadni, pārvēršot mielasta galdu it kā par arheoloģisko izrakumu vietu. Dažādi sakneņi tika aplipināti ar mālu un gatavoti uz atklātas uguns kā sen senos laikos. Tad māla apvalks tika pārlauzts un varēja izbaudīt mīksto, gatavo sīpolu, burkānu, kāli u.tml.
Photo www.marijevogelzang.nl